Tedarik Zincirinde Standardizasyon Oluşturmak

Tedarik Zincirinde Standardizasyon Oluşturmak

Tedarik Zinciri bir işletmenin satın alma süreçlerinde kullandığı süreç veya süreçleri ifade eden bir kavramdır. Tedarik zinciri, bir ürün veya hizmetin üreticiden tüketiciye kadar olan tüm ulaşım aşamalarını içerir. Bu aşamalar arasında hammadde tedarik işlemi, üretim, depolama, dağıtım ve satış gibi fonksiyonlar yer alır. Tedarik zincirinde, üreticiler, tedarikçiler, dağıtıcılar, perakendeciler ve tüketiciler arasında etkileşim ve işbirliği söz konusudur. Tedarik zinciri yönetimi, bu sürecin verimli ve etkili hale getirilmesi için kullanılan bir yönetim tekniğidir.

Sistematik olarak bu süreci devam ettirebilmek için bir satın alma yazılımı kullanmanız sizi pek çok sorundan uzaklaştıracaktır. Satın alacağınız bir ürün için ’’Hedef Fiyat’’ belirleyerek tedarik edeceğiniz ürünler için toplam maliyet öngörüsünü elde edebilirsiniz. Bu anlayış her bir tedarikçi için güncel maliyet değişimleri, işçilik, malzeme, genel gider ve kar marjı gibi çok sayıda faktörün hesaba katılarak günümüz koşulları için hesaplanması ile elde edilir. Tedarik Zincirinde kullanacağınız makine öğrenmesi ile satın alacağınız ürünler için daha teklifler gelmeden tüm üreticiler için ayrı ayrı bir değerlendirme elde etmiş olursunuz. Hangi üretici daha tecrübeli hangi üretici daha optimal fiyatlar sunmuş gibi soruları hızlıca sisteminize entegre edebilirsiniz, örneğin; A üreticisi bu konuda daha tecrübeli ve öncesinde benzer b ve c işlerini yapmış gibi somut bir örnekle tecrübesini ve kabiliyetini öğrenebilirsiniz. Ayrıca satın alma süreçlerinde dikkat edilmesi gereken temel ölçütler bulunmaktadır, bunlar:

• Güvenilirlik: Hesaplama, tutarlı ve güvenilir üretim maliyeti modellerine dayanmıyorsa, bir maliyet hedefi, gerçekçi olmayan maliyet düşürme hedefi haline gelir.

• Hız: Manuel veya basit hesap tablolarına dayalı maliyetlendirme süreçlerinden ziyade hızlı çalışarak çok sayıdaki parça sayısı için dakikalar içinde öngörü sağlanmalıdır.

• Firma Bazı: Sektör ortalaması verileri hiçbir firma için doğru bir hesaplama olmayabilir. Tedarikçilerin her biri için farklı modeller ile ayrı ayrı hesaplama yapılabilmelidir.

• Düşük Risk: Tedarikçilerin daha önce benzer ürünlerde yaptığı başarılı üretimler yeni tedarikler için de referans oluşturmaktadır. Benzer tedarikler firma bazlı belirlenmelidir.

Tüm bu kriterleri sağlayan etkin bir yazılım olan Costifier , teknolojinin yazılım ile birlikte bütünleşmesiyle ortaya çıkmış olan, satın alma süreçlerinin rasyonel ve optimal olmasını sağlayan bir yazılımdır.

Costifier ile bu süreçleri kısaltabilir, teklif oluştururken en doğru fiyatları hazırlayabilirsiniz. Ayrıca Costifier güncel giderlerin ve masrafların ileri tarihli hesaplanmaları için de kullanılan bir öngörü sistemi çerçevesinde kendini verilerle geliştiren bir sistemdir.

İşletmenizi makine öğrenmesi ile kararlı bir duruma getirebilir, güvenli bir şekilde verilerinizi bulut tabanlı veya cihaz üzerinden buluttan bağımsız bir biçimde oluşturabilirsiniz. Detaylı bilgi ve etkili bir yazılım için bizimle iletişime geçebilirsiniz.