Yükleniyor...
SFM Blog

SFM Yazılım Blog

Üretimde Geleneksel Yaklaşımlardan Vazgeçmek İçin 10 Neden

İmalat alanındaki gelişmeler, inşa etmesi ve devreye alması aylar süren maliyetli, esnek olmayan makinelerle kurulan otomasyon fabrikalar haricinde üreticiye pek çok alanda yenilikler getirmektedir. Bu gelişmeler, daha akıllı otomasyon çözümleri ile tedarik zincirlerine yeni çözümler getirirken üreticilerin üretim hatlarını daha dayanıklı ve verimli hale getiriyor.

CNC Parçalarının Maliyetini En Aza İndirmek İçin Tasarım İpuçları

Hem tek bir prototip oluşturmak için hem de büyük ölçekli üretim için CNC işleme söz konusu olduğunda üretim maliyetlerini düşürmek ana önceliktir.Maliyeti düşürmenin ilk ve en etkili yöntemi bunu tasarım aşamasında yapmaktır. Tasarımcı olarak kararlarınız nihai fiyatı büyük ölçüde etkileyebilir. Bu blog yazımızdaki ipuçlarını izleyerek maliyetleri en aza indirirken tasarım gereksinimlerinize uyacak şekilde optimize edilmiş parçalar üretebilirsiniz.

İşletmeniz için Küresel Bir Tedarik Zinciri Nasıl Oluşturulur?

Küreselleşmiş tedarik zincirleri onlarca yıldır değerli maliyet avantajları üretmiş olsa da, son dönemdeki çalkantılar, çok uzaktaki tedarik ağlarının kırılganlıklarını gözler önüne serdi ve tedarik zincirlerinin yeniden oluşturulmasını gerekli kıldı. Yeni dönemde küresel bir tedarik zinciriyle çalışmak, size yerel olarak bulamayacağınız benzersiz ürünler sunma fırsatı verebilir. Sizi dünyanın diğer tarafındaki insanlarla buluşturur ve başarılı bir işletme olma yolunda olumlu bir adım atmanızı sağlar.

Kalite Kontrol Süreçleri Nasıl Oluşturulur?

Kalite kontrol, bir sürecin kalite etkinliğini azaltacak durumlara karşı tedbir alarak kaliteye hakim olma anlamına gelir. Kalite kontrolünün temel amacı, müşteri beklentilerinin ve işletmelerin stratejik amaçlarının en ekonomik seviyede karşılanabileceği ürünün üretimi için gerekli planların geliştirilip uygulanarak etkin bir şekilde sürekliliğinin sağlanmasıdır. Kalite kontrol süreçleri, ürün bazlı veya hizmet bazlı, B2B veya B2C olsun, her tür işletmede kullanılabilir.

İşletmeniz İçin Doğru ERP Yazılımını Seçmenin 7 Adımı

Bir imalat işletmesini başarılı şekilde yürütmek, genellikle güçlü rekabet avantajını sürdürmek için yeni teknolojiyi hızlı bir şekilde uyarlayabilmek anlamına gelir.Piyasada, fiyat, işlevsellik ve karmaşıklık açısından farklılık gösteren çok çeşitli ERP yazılımları bulunmaktadır. Bu çeşitlilik içinde sizin için doğru ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) yazılımını seçmek karmaşık bir görevdir.

Dijital Dönüşüme Nereden Başlanmalı?

Değişim hiçbir zaman kolay değildir, özellikle de denenmiş ve doğrulanmış iş süreçlerinin yıllardır iyi işlediği imalat sanayi için. Ancak değişim artık zorunluluk haline gelmiş durumda. Dijital dönüşüme başlamak için şirketlerin avantajları anlaması, üst yönetim onayı alması, yüksek hedefler koyması ve fırsatı değerlendirmek için uygulama yapması gerekiyor.

Eklemeli İmalat Nedir?

Eklemeli imalat (Eİ) yöntemi, tasarımdaki esneklik ve çoklu malzemeden oluşan parçaların imal edilebilmesini mümkün kılan bir imalat yöntemidir. Eklemeli imalat teknolojileri başlıca uzay ve havacılık, otomotiv, biyomedikal, savunma sanayi, enerji sektörü gibi önemli endüstri alanları için parça üretiminde kullanılmaktadır.

İmalat Sektöründe Geleceğin Teknoloji Trendleri

Üretimin geleceği geri dönülemez bir şekilde teknolojiye bağlıdır. Pek çok uzmana göre ucuz, daha yetenekli ve daha esnek teknolojiler tam otomatik üretim tesislerinin büyümesini hızlandıracaktır. Bu teknolojilerin başında gelen robotik, dijital ikiz teknolojisi ve nesnelerin interneti (IoT), imalat sanayindeki uygulamaları yönlendirirken üretimin gelecekteki yönünü önemli ölçüde şekillendiriyor. Üretimin geleceğinde başarılı olabilmek için mevcut teknoloji eğilimlerinin anlaşılması gerekmektedir. Bu yazımızda üretimin imalat sektöründe geleceğin teknoloji trendlerini sizler için derledik.

Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) Nedir?

Software as a Service teriminin ingilizce kısaltması olan SaaS, “hizmet olarak sunulan yazılım” şeklinde türkçeye çevirebiliriz. Peki bu ne anlama geliyor? SaaS bulut tabanlı bir servistir, bir yazılımı bilgisayarınıza ya da şirket ağına yükleyip onun üzerinden çalıştırmak ve güncellemek yerine, bu yazılıma internet üzerinden erişmeniz anlamına geliyor. En yaygın örnekleri ise email, takvim ve ofis uygulamalarını sayabiliriz.

İşletmelerde Sabit ve Değişken Maliyetler

Her şirketin amacı mevcut karını düzenli arttırmaktır. Çoğu firma kar marjını arttırmanın en iyi yolunun satışları arttırmak olduğunu düşünse de toplam maliyeti düşürmek daha faydalıdır. Bunun sebebi satışların artması artan iş miktarı nedeniyle genellikle maliyetlerin de artmasıdır. Dolayısıyla satışları artırmaya gerek kalmadan toplam maliyetlerde yapılacak değişiklikler firmanın karlılığı arttıracaktır. Bunun için öncelikle firma maliyetleri tanımalı ardından maliyet hesaplamaları ile gelecek planlaması oluşturmalıdır.

Başarılı Bir Maliyet Yönetim Sürecinin Aşamaları Nelerdir?

Piyasadaki rekabetin artması ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte işletmelerin maliyetlerini daha iyi bir şekilde yönetmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yaşayacakları finansal sıkıntılar firmanın geleceği için büyük risk oluşturur. Firmalar ancak maliyetlerini kontrol altına alarak ve rakiplerine kıyasla maliyetlerini azaltarak rekabet gücünü elde edebilirler. Bunun için de iyi bir maliyet yönetim sürecinden geçmeleri gerekmektedir.

PLM Nedir?

Ürün yaşam döngüsünün ingilizcesi olan Product Lifecycle Management ifadesinin kısaltması olan PLM bir ürünün tasarım, üretim, satış sonrası destek ve elden çıkarma işlemlerinin, yani tüm yaşam döngüsünün kapsayan bir süreç yönetimidir.

ERP Nedir?

Enterprise Resource Planning kısaltması olan ERP, türkçe olarak işletme kaynak yönetimi anlamına gelir ve yazılımları tanımlamak için kullanılır. Bu yazılımlar firmaların muhasebe, satın alma, proje yönetimi, risk yönetimi ve uyumluluk, tedarik zinciri takibi gibi önemli işlerinin izlenmesi ve kontrol edilmesi için kullanılır.