Yükleniyor...
SFM Blog

SFM Yazılım Blog

Eklemeli İmalat Nedir?

Eklemeli imalat (Eİ) yöntemi, tasarımdaki esneklik ve çoklu malzemeden oluşan parçaların imal edilebilmesini mümkün kılan bir imalat yöntemidir. Eklemeli imalat teknolojileri başlıca uzay ve havacılık, otomotiv, biyomedikal, savunma sanayi, enerji sektörü gibi önemli endüstri alanları için parça üretiminde kullanılmaktadır.

İmalat Sektöründe Geleceğin Teknoloji Trendleri

Üretimin geleceği geri dönülemez bir şekilde teknolojiye bağlıdır. Pek çok uzmana göre ucuz, daha yetenekli ve daha esnek teknolojiler tam otomatik üretim tesislerinin büyümesini hızlandıracaktır. Bu teknolojilerin başında gelen robotik, dijital ikiz teknolojisi ve nesnelerin interneti (IoT), imalat sanayindeki uygulamaları yönlendirirken üretimin gelecekteki yönünü önemli ölçüde şekillendiriyor. Üretimin geleceğinde başarılı olabilmek için mevcut teknoloji eğilimlerinin anlaşılması gerekmektedir. Bu yazımızda üretimin imalat sektöründe geleceğin teknoloji trendlerini sizler için derledik.

Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) Nedir?

Software as a Service teriminin ingilizce kısaltması olan SaaS, “hizmet olarak sunulan yazılım” şeklinde türkçeye çevirebiliriz. Peki bu ne anlama geliyor? SaaS bulut tabanlı bir servistir, bir yazılımı bilgisayarınıza ya da şirket ağına yükleyip onun üzerinden çalıştırmak ve güncellemek yerine, bu yazılıma internet üzerinden erişmeniz anlamına geliyor. En yaygın örnekleri ise email, takvim ve ofis uygulamalarını sayabiliriz.

İşletmelerde Sabit ve Değişken Maliyetler

Her şirketin amacı mevcut karını düzenli arttırmaktır. Çoğu firma kar marjını arttırmanın en iyi yolunun satışları arttırmak olduğunu düşünse de toplam maliyeti düşürmek daha faydalıdır. Bunun sebebi satışların artması artan iş miktarı nedeniyle genellikle maliyetlerin de artmasıdır. Dolayısıyla satışları artırmaya gerek kalmadan toplam maliyetlerde yapılacak değişiklikler firmanın karlılığı arttıracaktır. Bunun için öncelikle firma maliyetleri tanımalı ardından maliyet hesaplamaları ile gelecek planlaması oluşturmalıdır.

Başarılı Bir Maliyet Yönetim Sürecinin Aşamaları Nelerdir?

Piyasadaki rekabetin artması ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte işletmelerin maliyetlerini daha iyi bir şekilde yönetmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yaşayacakları finansal sıkıntılar firmanın geleceği için büyük risk oluşturur. Firmalar ancak maliyetlerini kontrol altına alarak ve rakiplerine kıyasla maliyetlerini azaltarak rekabet gücünü elde edebilirler. Bunun için de iyi bir maliyet yönetim sürecinden geçmeleri gerekmektedir.

PLM Nedir?

Ürün yaşam döngüsünün ingilizcesi olan Product Lifecycle Management ifadesinin kısaltması olan PLM bir ürünün tasarım, üretim, satış sonrası destek ve elden çıkarma işlemlerinin, yani tüm yaşam döngüsünün kapsayan bir süreç yönetimidir.

ERP Nedir?

Enterprise Resource Planning kısaltması olan ERP, türkçe olarak işletme kaynak yönetimi anlamına gelir ve yazılımları tanımlamak için kullanılır. Bu yazılımlar firmaların muhasebe, satın alma, proje yönetimi, risk yönetimi ve uyumluluk, tedarik zinciri takibi gibi önemli işlerinin izlenmesi ve kontrol edilmesi için kullanılır.