Tedarik Zinciri Yönetiminde Maliyet Hesabının Önemi

Tedarik Zinciri Yönetiminde Maliyet Hesabının Önemi

Tedarik zinciri yönetimi günümüz işletmelerinde en önemli faktörlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Etkili bir tedarik zinciri yönetimi işletmelerin sorumluluklarını daha rahat yerine getirebilmelerini ve yeni bir perspektifi ele almalarını sağlamaktadır. İşletmeler kendi ekosistemlerinin yanı sıra tedarikçilerinin de ekosistemlerine zaman zaman etki edebilmektedir, bu etki doğru temin kaynaklarıyla çalışabilmek için optimal bir seçenek olarak ifade edilebilir.

Tedarik zinciri yönetiminde en önemli stratejik hamlelerden birisi de satın alma sürecidir. Etkili bir satın alma sürecinin en önemli noktasını tedarikçi seçimleri oluşturmaktadır. Üreticilerin farklı ihtiyaçlarına yönelik hammaddelerin temini zaman zaman üreticileri maliyet ve zaman faktörleri açısından olumsuz kayıplara uğratabilmektedir.

Doğru tedarikçilerle çalışmak işletmenizi ve sizi sadece maliyet açısından değil zaman açısından da olumlu etkileyecektir. Küresel pazar ekosisteminde bu süreç karmaşık bir boyutta ilerleyebilir, geleneksel yöntemlerin etkisini yitirdiği ve yazılım çağının başladığı günümüzde tedarik zincirinin olumsuz etkilerini en aza indirmek mümkündür.

Tedarikçi seçiminden optimal fiyata, uygun hedef fiyat hesabından tecrübe ve tekliflere kadar geniş bir yelpazede tedarik zincirinizi dinç ve stabil bir şekilde ilerletebilirsiniz. İşletmenizin geçmiş teklif ve üretim verilerini matematiksel bir yöntemle tedarikçi modellerine dönüştüren ve bu modelleri hedef fiyat hesaplaması, tecrübe değerlendirmesi için kullanan bir yazılım sizin için en uygun fırsatlardan biri olacaktır.

Bu tür bir yazılım:

• Tedarikçi Bazlı Modeller İle Her Tedarikçi İçin Ayrı Hesaplama,

• Her Tedarikçi İçin Tecrübe ve Kabiliyet Değerlendirmesi,

• Eskalasyon Algoritmaları (Belirli bir endekse göre) ile Enflasyon Etkilerinden Arındırma,

• Optimizasyon Algoritmaları ile Maliyet Kayıplarının Önüne Geçme,

• 3 Boyutlu Geometri Okuma ve Otomatik Hesap,

• Bulut Bazlı veya On-premise Kullanım,

gibi pek çok işlevi yerine getirebilmekte ve tedarik zincirinde yaşanan olumsuz durumların etkilerini en aza indirmektedir.

Costifier da tedarik zinciri noktasında oluşan olumsuz durumları iyileştirmek için en uygun yapay zekâ yazılımıdır. Üretim sürecinin yanı sıra satın alma süreçlerinde de rasyonel bir ilerleyiş Costifier ile mümkündür. Costifier ile bu süreçleri kısaltabilir, satın alma planı oluştururken en doğru kararları alabilirsiniz. Costifier ile daha teklifleri almadan her üretici için en optimal ve rasyonel maliyet öngörüsünü elde edebilirsiniz. Böylece tedarik zincirinizin sorunsuz ilerlemesi için gereken tüm kriterleri elde etmiş olursunuz.

Tedarik zincirini dinç ve etkin tutmak önemlidir. Detaylı bilgi, tedarik süreçlerini kolay yürütmek ve etkili bir yazılım için bizimle iletişime geçebilirsiniz.