Üretimde Geleneksel Yaklaşımlardan Vazgeçmek İçin 10 Neden

Üretimde Geleneksel Yaklaşımlardan Vazgeçmek İçin 10 Neden

İmalat alanındaki gelişmeler, inşa etmesi ve devreye alması aylar süren maliyetli, esnek olmayan makinelerle kurulan otomasyon fabrikalar haricinde üreticiye pek çok alanda yenilikler getirmektedir. Bu gelişmeler, daha akıllı otomasyon çözümleri ile tedarik zincirlerine yeni çözümler getirirken üreticilerin üretim hatlarını daha dayanıklı ve verimli hale getiriyor.

Sektöre sunulan 10 temel gelişme şunlardır:

1. Yazılım Destekli Üretim

Fabrikalardaki yazılım yeni olmasa da, daha önceden tutarsız olmasının yanında makineler arasında manuel programlama gerektiriyordu. Yeni gelişmelerle yazılım öncelikli hale geldi. Montajdan, imalata ve kalite süreçlerine kadar akıllı bir yazılım katmanı örülmeye başlandı. Bu sayede yazılımlar, teklif aşamasındaki maliyet öngörüsünden üretimdeki verimliliğe kadar pek çok alanda katkı verebilmektedir. İmalat verileri ile oluşturulan modeller sayesinde Costifier , verilerle öngörüler gerçekleştirebilecek, kontrol edebilecek ve sürekli olarak iyileştirecek şekilde tasarlanmıştır.

2. Uygun Maliyetli Çözümler

Eski usul otomasyon, uzun bir tedarik süreci ile birlikte yüksek ön maliyetlere hayata geçirilebiliyordu. Artık pek çok hizmet size kullandıkça ödemenize veya aylık olarak ödemenize fırsat vermektedir. Bu şekilde işçilere maaşlarını nasıl ödediğinize benzer şekilde sabit bir gider olarak kullandıkça ödeyebilirsiniz. Önceden üreticiler yatırımın geri dönüşünü görmek için iki veya üç yıl beklemek zorundaydı, artık tasarruflar hemen gerçekleşiyor.

3. Çok Daha Hızlı Devreye Alma

Genellikle, bir otomasyon çözümünün devreye alınması 12 ay sürebilir ve sürecin bu adımı, hem şirket içinden hem de şirket dışından pek çok kişinin zaman ve emek harcamasını gerektirir. Yeni yaklaşımlar, bir yazılım katmanı içerdiğinden, çalışanlar üretim verileri ile çok kısa sürede devreye alabilmektedir. Sonuç olarak, devreye alma süresi 1-2 haftaya düşürülür.

4. Esneklik

İmalattaki yeni gelişmeler, bir üründen diğerine hızlı bir geçişle yeniden yapılandırılabilen üretime hazır yapı taşlarından oluşmaktadır. Ürün çeşitliliğinizin değişmesi gerekiyorsa, yeni talepleri karşılamak için kolayca yeniden yapılandırılabilir. Oldukça özelleştirilmiş olan ve yalnızca tek bir ürün için kullanılabilen tipik bir donanım otomasyon çözümü değildir. Bir başka değişle, eski usul otomasyonun sunduğu özel tek kullanımlık ekipmandan temel bir farklılaştırıcıdır.

5. Ölçeklenebilirlik

Günümüzün tüm acil zorlukları göz önüne alındığında, ölçeklenebilirlik çok önemli hale gelmiştir. Örneğin üretim ölçeklenemiyorsa, yüksek hacimli bir iş geldiğinde bunun üretimi mümkün olmayacaktır. Yeni dijitalleşme çözümlerinin standartlaştırılmış bileşenleri, üreticilerin kapasiteyi artırmak için hücreler eklemesine olanak tanır. Hızlı ve esnek otomasyon çözümleri ile, üretim tesislerinde ölçeklendirme mümkün olabilmektedir.

6. Uzaktan Yönetim

Üretim hatlarını uzaktan yönetmek, fabrika harici kesintilere karşı daha dayanıklıdır. Hata işleme, kalibrasyon, özelleştirilmiş uyarılar ve uzaktan izleme özellikleri nedeniyle çalışma süresi iyileştirilebilmektedir. Kullanıcılar, hata kurtarma rutinlerini doğrudan uygulayabilir ve fabrikaya daha önce deneyimlenen arıza modlarından kendi başına kurtarma adımlarını uygulayabilmektedir.

7. Kullanıcı Dostu Arayüz

Kullanımı kolay kullanıcı arayüzleriyle, üretim hatlarının herhangi bir programlama gerektirmeden hızlı bir şekilde yapılandırılmasına olanak tanır. Ekip üyeleri, uzaktan işbirliği yapabilir, yinelemeli geliştirmeleri ve sonuçları, daha hızlı başlangıç dağıtımları ve daha hızlı hat değişimleri ve hatların yeniden kullanımıyla sonuçlandırabilir. Bu esnekliğin bir sonucu olarak, talepteki değişikliklere verimli bir şekilde tepki verebilir ve yanıt verebilirsiniz.

8. Düşük Risk

Donanım yoğun hatlar, öncelikle güvenilirlik eksikliğinden dolayı risklidir. Özel ekipman arızalanırsa, gerekli düzeltmeleri yapmak için fazladan parça veya bakım görevlileri bulmak için uğraşırken uzun aksama süreleriyle karşılaşacaksınız. Bu arada, standartlaştırılmış makinelerle ve yazılım çözümleri ile, görevi veya büyük bir yedek parça envanterini tamamlamak için yüksek vasıflı bakım çalışanları olmaksızın kolaylıkla başka bir makineyle değiştirebilirsiniz.

9. Öngörü ve Planlama

Akıllı yazılımlar tarafından üretim yönlendirildiğinden, konfigürasyonların denenmesi ve planlanmasına izin vererek size tarif oluşturmanıza olanak sağlar. Öngörü ve planlama, hatların, dağıtılmış ekip üyeleriyle sanal olarak işbirliği yapmanın ek avantajı ile ağdaki herhangi bir yerden programlanıp etkinleştirilebileceği anlamına gelir.

10. Donanımdan Bağımsız Çözüm

Yazılımlar yalnızca tek tip donanım için desteğe sahip olmakla kalmaz, tezgah markası fark etmeden her türlü donanımı hızla eklemek mümkün olabilmektedir. Costifier , otomasyona yönelik en iyi donanım merkezli yaklaşımları bir araya getirirken, her birinin bıraktığı boşlukları doldurarak sürekli olarak gelişen tamamen ölçeklenebilir bir otomasyon çözümü sunar.