Covid-19’un İmalat Sanayindeki Etkileri ve Yarattığı Fırsatlar

Covid-19’un İmalat Sanayindeki Etkileri ve Yarattığı Fırsatlar

Pandeminin ekonomik etkisi, Çin'in Wuhan kentinde bir tedarik zincirinin kapanmasıyla başladı, ancak hızla üç aşamalı küresel bir yıkıma dönüştü. Virüs yayıldıkça, dünya çapında tedarik zinciri kesintiye uğradı, bunu ürün talebinde benzeri görülmemiş bir değişim izledi ve son olarak, temel olmayan ürün üretim hatlarına uygulanan zorunlu fabrika kapatmaları izledi. Bu konuda Covid-19’un imalat sanayiye etkilerini anlattığımız blog yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca Google tarafından yapılan bu araştırmayı da okuyabilirsiniz.

Bu yazıda da pandeminin etkisini ve üretimi istikrarsızlaştırmakla tehdit eden bu güçleri nasıl hafifletebileceğimizi inceleyelim.

Etki # 1 - Üretim ve Tedarik zinciri

Üretim ve ilgili tedarik zincirindeki ilk kesinti Çin'de yaşandı. Bunun nedeni, yeni koronavirüs (Covid-19) salgını, bu ilçedeki işçileri Çin Yeni Yılı tatillerinden sonra işe dönememesi oldu. Ortaya çıkan etki, dünyanın üretim kapasitesinin önemli bir kısmı olan Çin'in büyük bir bölümünde üretim yapılamadı.

Bu üretim ve tedarik zincirinin kapanmasının sadece bir başlangıç olduğu ortaya çıktı. Virüs yayıldıkça, üretim kesintileri hızla Avrupa’ya, ABD'ye ve ülkemize yayıldı. Artık, ek kapasiteyi ölçeklendirme veya üretimi bir tesisten diğerine hızlı bir şekilde taşıma zorluğuyla karşı karşı kaldık ve bunların hiçbiri imalat endüstrisinde uygulanabilir değildir.

Etki # 2 - Talep Dalgalanması

Çin'deki fabrikalar üretime başlarken, zorlukların küresel olduğu ve PPE (Kişisel Koruyucu Ekipman) ve tıbbi cihazlar gibi bazı ürünlerin hacim ve aciliyet açısından benzeri görülmemiş bir talep olduğu çok açık bir şekilde ortaya çıktı. Bu, temel olmayan veya isteğe bağlı ürünler için pazar talebinde dramatik bir düşüşe neden oluyordu. Hükümet ve idari müdahalelere rağmen imalat endüstrisinin aniden piyasa talebindeki benzeri görülmemiş değişimlerle başa çıkmak zorunda kaldığı görüldü.

Etki # 3 - İşyeri Zorlukları

Üçüncü etki, barınma ve işyerinde sosyal mesafenin uygulanması konusundaki kurallarla geldi. Dahası, gerekli olmayan fabrikalar uzun bir süre kapatıldı. Fabrikalar yeniden açıldığında, üretim tesislerinin yeni ve karmaşık düzenlemelere uyması gerekti. Örneğin, Çin'de fabrikalar yeniden açıldığında, her işçi için on günlük yüz maskesi tedariğini göstermeleri gerekiyordu. Örneğin, 500 operatörden oluşan bir fabrikanın faaliyetlerine devam edebilmesi için 10.000 maskeye ihtiyacı oldu. Birçok fabrika için, başlarda tedarik sıkıntısı olan ve elde edilmesi zor ve maliyetli oldu.

İmalat şirketleri üretimi yeniden başlatma yetkisini aldıktan sonra, fabrika katındaki işyerinde sosyal mesafe her ayrı üretim işlevini etkilemeye başladı. Geleneksel olarak, manuel montaj hatları, ürünün istasyonlar arasında geçişini kolaylaştırmak ve gerekli zemin alanını en aza indirmek için minimum operatör ile operatör aralığı olacak şekilde tasarlanır. Yeni sosyal mesafe kurallarına uygun olarak, bu manuel satırların operatör aralığını artırmak için yeniden tasarlanması gerekti. Fabrikalar bu zorlukları, personeli yeniden görevlendirmek ve onları mesafeli tutmak için fazladan vardiya yapmak gibi yaratıcı bir tarzda çözüme ulaştırdı.

Veriler ile Pandemi Etkilerinin Azaltılması

Dijital dönüşümü ve ilgili yazılım otomasyonunu benimseyen üreticiler, bu kesintilerin ışığında başarılı olmak için gerekli çözüm ortamına sahiptir. Gerçek veriler, pandeminin etkilerini daha erken görmelerine olanak tanıyan görünürlüğü sağlar. Bu arada akıllı optimizasyon algoritmaları, rotayı hızlı bir şekilde uyarlamak ve ayarlamak için araçlar sağlar. Bu şirketler yalnızca artan talebi karşılamak veya yeni düzenlemelere uymak için üretimi uyarlayabilmekle kalmaz, aynı zamanda virüsle savaşmaya yardımcı olmak için gereken makineleri, cihazları ve sarf malzemelerini üretme zorluğunun üstesinden gelebilirler ve belki de sipariş kaybını telafi edebilirler.

Gelecek Çevik ve Dayanıklı Üretimde

Pandeminin yıkım fırtınası, geleneksel üretim ekosistemlerinin ve bunlarla ilişkili tedarik zincirlerinin sınırlarını ortaya çıkardı. Üreticilerin, üretimin bir hat üzerinde üretim süreçleri konusunda bilgiye sahip uzmanlar tarafından sürekli ayar yapılmasını gerektiren geleneksel analog modellerden uzaklaşmaları gerektiği ortaya çıktı.

Ekonomik bozulmanın etkisini en aza indirmek için, üreticilerin yeni bir paradigma içinde çalışması gerekir. Üretimin bu yeni sürümü, pandemi ile başa çıkma esnekliği, tepki verme ve uyum sağlama çevikliği sağlayan, tamamen veriyi kullanan yazılımları ön plana çıkardı.

Önceki viral salgınlar ve doğal afetler göz önüne alındığında, Covid-19 üretimi ve tedarik zincirini bozan ilk küresel olay değil ve kesinlikle son da olmayacak. Bu benzeri görülmemiş olaydan öğrenilen en önemli şey, üretimin dijital dönüşümünü benimseyen şirketlerin bu ekonomik bozulmadan kurtulmak için en sağlam şekilde donatılmış şirketler olduğudur. Bu ileri görüşlü üreticiler, proaktif dijital dönüşümlerinin faydalarından zaman kaybetmeden ve ekonomik olarak olumsuz etkilenmeden yararlanacaklardır.