Dijital Dönüşüm Değerlendirmesi: İyi, Kötü, Çirkin

Dijital Dönüşüm Değerlendirmesi: İyi, Kötü, Çirkin

İşletmeniz için dijital dönüşüme başlamayı düşündüğünüzde, bunu yapmadan önce bu sistemlerle ilgili bütün yönleriyle bilgi sahibi olmanız önemlidir. Bu yazımızda dijital dönüşümün iyi, kötü ve çirkin yönlerini inceliyoruz.

İyi...

Operasyonel ve idari maliyetleri azaltır. Bir şirketin satış departmanı ve finans departmanı birbirine bağlı değilse, satış departmanı her teklif oluşturduğunda, finans departmanı bir fatura oluşturmak için aynı bilgileri yeniden girmelidir. Bu tür tekrarlar zaman kaybına ve veri girişi hatalarına yol açar. İki departmanı birbirine bağlayan bir çözüm olarak ERP yazılımları ile zamanı ve dolayısıyla maliyeti düşürebilirsiniz.

İşlemlerinizi kolaylaştırır. Verimsizlikleri ortadan kaldırmak için dijital dönüşüm yazılımlarını kullanabilirsiniz. Bir şirket olarak büyümek istiyorsanız bu önemlidir!

Büyüme yaratır. Büyüme gerçekleştiğinde etkin süreçlere sahip olmak, işe alım, eğitim ve yeni konumlar açmayı çok daha sorunsuz hale getirir.

Kontrollere izin verir. Bu yazılımlar, her kalemde, her siparişte, her sevkiyatta, her ödemede vb. neler olup bittiğini bilmenize yardımcı olur. Her süreci idari düzeyde kontrol etmenize ve her süreç boyunca tutarlılık oluşturmanıza olanak tanır.

Çeşitli raporlama olanakları sağlayan birleşik bir veri katmanı içerir. Ayrıca, bilmeniz gereken her şeyi bilmeniz gerektiğinde size gösteren tutarlı ve zamanında veriler sağlayabilir. Tüm departmanlar aynı verilere erişebilir, bu nedenle satış sayısı, gelir vb. konularda kafa karışıklığı olmaz.

Entegrasyon sağlarsınız. Dijital dönüşüm yazılımları birbirleriyle kolayca iletişim kurmak için tüm modülleri entegre edecek şekilde inşa edilmiştir. Bununla birlikte, dış entegrasyon hala gerekli olabilir. Örneğin, satış ve teslimat verilerini bir sistemden diğerine bağlayan bir Elektronik Veri Değişimi (EVD) sistemi dahil etmek isteyebilirsiniz.

Kötü...

Maliyetli olabilir. Dijital dönüşüm yazılımları, güçlü bir araç olmasına ve şirketinizin süreçleri ve büyümeyi yönetmesine kesinlikle yardımcı olsa da, bu sistemler pahalı olabilir. Lisanslar, uygulama, destek ve muhtemelen yükseltilmiş bilgisayarlar ve diğer ekipmanlar dahil olmak üzere, yazılım satın almanın birçok maliyeti vardır. Bu yazılımlar ucuz değildir, bu nedenle yatırıma hazır olmalısınız.

Devreye alma için zaman ve enerji gerektirir. Dijital dönüşüm yazılımlarının uygulanması ile organizasyonel değişiklikler gerekebilir. Ekibinizin yazılımı öğrenmek için zaman ayırması gerekir ve uygulama/eğitim bazen göz korkutucu görünebilir.

Uygulama kapsam dışına çıkabilir. Çoğu durumda şirketler, devreye alma süresini ve eğitim için gereken çabayı hafife alır. Bu, zamanla ilgili maliyetler (aylık lisans maliyetleri ve personel maaşları gibi) nedeniyle mali kayıplara yol açabilir.

Kısıtlamalar bulunur. Dijital dönüşüm yazılımları esnektir ancak düşündüğünüz kadar esnek olmayabilir. Her bir özelliğin/modülün bir sistemin içindeki entegrasyonu nedeniyle, her bir modülü her üretim şirketi için mükemmel şekilde özelleştirilebilir hale getirmek mümkün olmayabilir.

Çirkin…

Başarısızlık riski vardır. İstatistiklere göre, ERP uygulamalarının üçte birinden fazlasının başarısız olmaktadır. Bazı durumlarda, maliyetler ve kurulum süresinin yüksekliği nedeni ile projeden vazgeçilebilmektedir. Çoğu durumda şirket, tamamıyla uygun olmayan bir sisteme yatırım yapmış olabilir.

Dolaylı kayıplar meydana gelebilir. Dijital dönüşüm yazılımları devreye alınması veya yazılımın kullanılması başarısız olursa, gelir kaybedilir, organizasyon sorunları yaratabilir ve çalışanlarınız şirketinize ve karar vericilere olan güveni azalabilir. Ancak, doğru bir şekilde uygulanırsa kuruluşunuz için son derece faydalı olabilir.

Biliyor muydunuz?

Costifier ile zaman ve para harcamadan dijital dönüşüme hemen başlayabilirsiniz. Üreteceğiniz ürünlerin maliyetini hızlı ve yüksek doğrulukta elde ederken, %15’e kadar verim artışı sağlayarak daha ucuza üretim yapabilirsiniz. Ücretsiz kullanmaya başlamak için buraya tıklayabilirsiniz.